fbpx
AMP Nedir Ne İşe Yarar?

AMP Nedir Ne İşe Yarar?

AMP (hızlandırılmış mobil sayfalar), mobil cihazlarda çok hızlı yüklenen, tasarımı basit ve kolay olan web sitesi yayınlama teknolojisidir. Google ürünü ve açık kaynak olan AMP, kullanıcıların mobil cihazlarda daha iyi deneyim elde etmesini amaçlar.

Kullanıcılarına rahat gezinme sağlamak isteyen, dönüşümlerini arttırmak ve SEO kritlerinden biri olan mobil öncelikli indexlemeden yararlanmak isteyen tüm web sitesi sahipleri bu özelliği kullanılır.

AMP Ne İşe Yarar?

AMP, mobil cihazlardan web sitenizi ziyaret edecek kişilere daha iyi bir deneyim sunmanızı sağlar. Genel sayfa yapısını basit HTML ye dönüştürerek ziyaretçilerin daha hızlı gezinmesine fayda sağlar.

Son Google güncellemelerinde mobil cihazlarda kullanılabilirliğinin önemi iyice arttı.  Özellikle tarama ve dizine eklemede de büyük bir önem taşıyor. Eğer yayınladığınız içerik ya da sayfa mobil uyumlu değil ise sıralamaya daha geç giriyor ve daha alt konumlarda yer alıyor. AMP ile bu sorun çoğunlukla ortadan kalkıyor.

WordPress AMP Nasıl Kurulur?

Dünya genelinde yayınlanan web sitelerinin çoğunluğu WordPress CMS sistemi ile oluşturulmakta. Eğer WordPress alt yapılı web sitesine sahipseniz WordPress AMP kurulumu oldukça basit.

AMP

WordPress eklentiler sayfasına giderek ya da eklentiler kısmından yeni ekle diyerek eklentiyi ekleyebilir ve aktif edebilirsiniz.

AMP eklentisini aktif ettikten sonra Google botları oluşan yeni linkleri tarar bulur ve dizinine ekler. Tarama için ekstra bir şey yapmanıza gerek yoktur.

Eklentiyi aktif ettikten sonra ayarlar kısmından hangi sayfalarda AMP’nin çalışacağını seçin. AMP ayarları “General” menüsünde Template Mode kısmından Reader’i seçin ve Supported Templates bölümünden, AMP ayarlarını düzenleyin.

Diğer aşama da ise AMP tasarım sayfasından AMP sayfalarınızın nasıl görüntülenmesini istediğini seçerek tasarımı düzenleyin ve kaydet butonuna tıklayarak yaptığınız değişiklikleri kaydedin.

Tüm işlemler bu kadar basit. Kısa süre içerisinden Google botları AMP sayfalarını keşfederek dizinine eklemeye başlayacaktır.

AMP linkleri için eklenti ya da manuel olarak sitemap dosyası oluşturmanız URL keşiflerini ve taramayı oldukça hızlandıracaktır.

Hangi Sitelerin AMP Kurmasına Gerek Yok

  • Eğer web sitenizin günlük trafiği 10 binin altında ise
  • Basit tasarımlar kullanıyorsanız
  • Sitenizin mobil hızı tatmin edici ise

AMP kurulumu gerçekleştirmenize gerek yoktur. AMP özelliği yoğun trafik alan, sunucu maliyetlerini kaldıramayacak olan web siteleri için tavsiye etmekteyiz.

 

 

Yorum Yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir